top of page

סוגי צמחים לבית

צמחי בית- טיפים, סוגים, יתרונות וחסרונות

פרחים נתפסים בעיניי רבים כמחוות אהבה מרגשת ויפיפייה. הבעיה היחידה היא שהם לא מחזיקים מעמד יותר מדי זמן ונובלים דיי מהר.

אך מה הדין עם צמחים המתאימים לבית?

צמחי הבית עשויים להוסיף ערך רב ומשמעותי לבית וחייהם בהחלט ארוכים יותר משל פרחים. מעבר לכך, צמחים רבים הם למעשה צמחים פורחים ומרהיבים שיכולים להוות מתנה מרגשת ומרהיבה לא פחות מזר פרחים.​

מה הם היתרונות והחסרונות של צמחים שגדלים בבית?
יתרונות-
 • מגוון- בשוק קיים מנעד רב של סוגי עציצים לבית – קטנים, גדולים, טרופיים, פורחים, צמחי תבלין וכן הלאה.

 • עלות- אין צורך לשבור קופת חסכון כדי לרכוש צמחים טובים לבית. כיום, ניתן לרכוש צמח בית גם במסגרות תקציב נמוכות, מאחר ויש זנים רבים זולים יחסית.

 • עיצוב- את צמחי הבית צריך להציב בתוך עציץ או כלי קיבול אחר, אותו ניתן לבחור לפי הסגנון העיצובי של הבית. יש כלים מבריקים, צבעוניים, עם ציורים ועוד, כך שניתן לעוף עם הדמיון.

 • גיוון- הוספת שפע של צמחים מזנים שונים מוסיפה עומק, חדות וחיות לבית. למשל, אפשר לערבב את החדות של הקקטוס, יחד עם הקווים החלקים של פיקוס כינורי.

 • שיפור האוויר בבית- על פי הרבה מחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי להימצאות צמחים בחלל הביתי יש השפעות חיוביות על איכות האוויר בבית.  

חסרונות-
 • תחזוקה- כאשר רוכשים צמח לבית, יש להשקיע זמן ועבודה בטיפול ובתחזוקה השוטפת. יש להשקות אותם, להסיר עלים יבשים, לטפח, לנקות, להחליף אדמה וכן הלאה.

 • הוצאות- רכישה צמחים חזקים לבית מסוגים שונים יכולה להיות גם הוצאה לא קטנה. מעבר לרכישת הצמחים, יש הוצאות שונות הקשורות לטיפוח, טיפול והניקיון שלהם, המוסיפות להוצאות השוטפות של הבית.

 • מרחב- בישראל, המון אנשים גרים בדירות ללא גינה, חצר או מרפסת גדולה דיו לגידול צמחים. יש לקחת בחשבון שגידול צמחים דורש מקום ומרחב או למצוא פתרונות מתקדמים לגידול צמחים בדירות קטנות.

אילו סוגי צמחי בית מתאימים לגידול בבית?

כיום, ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של סוגי צמחים ביתיים, המתאימים לגידול בבית, הן בנראות והן בתנאי הגידול הדרושים להם. להלן מספר הצעות לצמחים מרהיבים שיהפכו כל בית לירוק ושמח יותר.

צמחי בית סוגים–
 • מונטסרה– צמח טרופי יפהפה בעל עלים גדולים מאוד ומחוררים. מעבר ליופיו המשגע, זהו צמח עמיד וחזק מאוד היכול לגדול כמעט בכל מקום וגם בתנאי תאורה מאתגרים.

קל מאוד לטפל בו והוא יכול להחזיק מעמד גם שנים ולכן, מתאים במיוחד לאנשים שאין להם זמן או יכולות גינון מרשימות.

 • סנסיווריה צמה– אחד הצמחים האהובים ביותר על מעצבי פנים. השילוב של צמח עמיד וחזק במיוחד עם יופי ואלגנטיות, הפכו אותו לבחירה המועדפת בבתים רבים. הוא מתאים במיוחד לחללים עם תאורה חלשה (חדרי מדרגות, חדרי שירותים וכו') וידוע גם בתכונות סינון האוויר שלו ולכן, רבים בוחרים לשים אותו במקומות בהם רוצים לשמור על אוויר נעים יותר.

 • פיקוס כינורי - צמח גדול, גבוה, חזק מאוד, עמיד ונוח לתחזוקה. יש לו עלים יפים ומרשימים המזכירים כינור ומעניקים לו יופי, אלגנטיות ונוכחות אצילית. זהו צמח אהוב ופופולרי מאוד, אשר ניתן לגזום את עליו, כך שיראה כמו עץ קטן בבית.

 • ספטיפיליום - צמח טרופי, חזק ולא מפונק בעל מראה עדין ואצילי. הוא פופולרי מאוד בתור מתנה ומחווה למי שאוהבים באמת. יש לו עלים ירוקים גדולים וחזקים, שעליהם גדלים פרחים לבנים יפיפיים, שמחזיקים מעמד גם בתנאים לא אידיאליים. 

מהם המים הכי טובים עבור צמחים של בית?

ניתן לומר, כמעט בוודאות שמרבית בני האדם מודעים לעובדה כי במידה ומעוניינים לשמור צמחים בחיים צריך להשקות אותם במים. מה שהרבה לא יודעים הוא שגם טיב המים עשוי להשפיע על צמחי הבית.

אז איך ניתן לדעת כיצד הכי מומלץ להשקות אותם? עם מים מסוננים, מי ברז, מים מזוקקים או לחלופין מי גשם?

השקיה עם מי ברז היא בסדר ברוב המקרים, כאשר הדבר תלוי באיכות המים ובצמח עצמו. במי ברז במקומות מסוימים, יש אבנית, מינרלים וכימיקלים שיכולים להזיק לצמחים רגישים. האפשרויות הטובות יותר הן להשקות את הצמחים במי גשם או במים מזוקקים ונקיים.

לסיכום,

אם אתם מחפשים סוגי צמחים לבית– הגעתם לכתובת הנכונה! צוות המומחים שלנו ב'משתלת תגל הארץ', ישמח לעזור לכם למצוא את הצמחים המדויקים עבורכם.

משתלת תגל הארץ בהוד השרון, היא משתלה אקולוגית וירוקה, שדוגלת בהענקת שירות מעולה והקפדה על תו איכות מחמיר על כל מוצריה.

bottom of page