top of page

צמחים למרפסת

   

  צמחי נוי למרפסת – איך בוחרים צמחים למרפסת מערבית

  "כל בית צריך מרפסת", הוא לא רק שמו של ספר מוכר ופופולארי, כי אם מנטרה שמאמינים בה לא מעט אנשים. במיוחד אלה החיים בבתים עירוניים, קטנים או צפופים. תוספת של מרפסת לבית מאפשרת ליהנות מאוויר צח יותר וגם מהזדמנות להכניס קצת טבע ירוק הביתה. מי שהתברכו בה, בדרך כלל אכן משקיעים ברכישה של צמחים לגידול במרפסת ונהנים מהם לאורך כל השנה.
  ברוב המשתלות ניתן למצוא מגוון גדול של צמחים מתאימים, ביניהם עצי פרי, צמחים מטפסים או נופלים, שיחי פרחים, צמחי תבלין או צמחי נוי למרפסת. מומלץ לייצר תמהיל של כמה סוגי צמחים, כדי שהמרפסת תהפוך לגינת נוי יפהפייה.

  איך בוחרים צמחים לגידול במרפסת?

  לפני שרצים למשתלה לבחור צמחים, ישנם מספר פרמטרים שרצוי לקחת בחשבון. שלב התכנון המקדים משמעותי מאד, על מנת למנוע מפח נפש ולוודא שהצמחים אכן ישגשגו.

  1. כיוון המרפסת – הגורם הראשון שיש לקחת בחשבון. רבים לא מודעים לכך, שהסיבה להצלחה או לכישלון בגידול צמחים במרפסת, יכולה להיות הכיוון אליו היא פונה. יש הבדל משמעותי בין רכישת צמחים למרפסת מערבית או לבין כזו שפונה לכיוון מזרח. חשוב לדעת שעשויה להיות משמעות גם לכיווני הביניים, לפני שבוחרים צמחים למרפסת דרום מערבית.

  2. גודל וצורת המרפסת - כדי לגדל צמחים במרפסת בצורה המתאימה, חשוב להתייחס לגודל המרפסת - האם מדובר במרפסת קטנה או גדולה. יש צמחים שזקוקים למרחב גדול למדי על מנת לצמוח ולפרוח, ואחרים, לעומת זאת, אוהבים דווקא את הצפיפות. כמובן שהדבר משמעותי גם בבחירת גודל העציצים והאדניות.

  3. שמש או צל – סוגים מסוימים של צמחים לגידול במרפסת זקוקים לכמות רבה מאד של אור. אחרים מעדיפים את הצל או זקוקים לכמות קטנה של שמש. גם בין אלה שמעדיפים הרבה אור, ישנם צמחים שלא ישרדו היטב בשמש ישירה. לפני שבוחרים עציצים למרפסת מערבית, למשל, יש לוודא שיהיו עמידים לחשיפה ממושכת לשמש חזקה. במקרה כזה, יש גם משמעות להבדל בין בחירת צמחים למרפסת מקורה ובעלת קירות צדדיים, לבין בחירת צמחים למרפסת שמש מערבית. זאת מכיוון שבמרפסת שמש, הצמחים יהיו חשופים לאור חזק זמן ממושך יותר. גם הרוח משחקת תפקיד, שכן לעיתים הצמחים צריכים לשרוד ברוח חזקה. במידה והבית קרוב יחסית לים ופונה לכיוונו, הרוח תביא איתה גם חול ומליחות.

  4. עיצוב הצמחייה – במהלך התכנון המקדים, רצוי לחשוב גם על העיצוב שיתקבל לאחר שהצמחים יישתלו. בדגש על צורת הצמיחה, הכיוון שלה וכמובן הגודל. מומלץ לשרטט את המרפסת, להיעזר בסרט מדידה ולתכנן מראש היכן ימוקם כל עציץ. יש מי שמעדיפים ליצור מראה פראי ולערב סוגים רבים של צמחים שונים. אחרים אוהבים יותר את המראה המסודר והאחיד. יש גם משמעות לחלוקה בין צמחי נוי לבין צמחים שנותנים פרי או ירק. ניתן בהחלט להתאים את מבחר העציצים שרוכשים, לסגנון הצמחייה המבוקש. ככל שעיצוב המרפסת יהיה מדויק יותר ובהתאם לטעם הדיירים, כך הוא יוסיף לבית גם שמחה וגם סטייל.

  אילו עציצים מתאימים במיוחד למרפסת מערבית?

  אחרי שלוקחים בחשבון את כל הפרמטרים המשמעותיים, צריך לבחור בצמחים המתאימים ביותר לתנאים הקיימים במרפסת, לאורך כל שעות היום. חשוב גם לוודא שאלה צמחים שמתאימים לגידול במכלים כמו עציצים ואדניות.

  ישנם צמחים שמתאימים כמעט לכל סוגי המרפסות, כמו סוקולנטים למיניהם, ציפור גן עדן או בוגונוויליה. צמחים אחרים יתאימו לכיוונים ספציפיים, כאשר הדגש הוא על בחירת עציצים למרפסת מערבית או דרום-מערבית.

  דוגמאות של צמחים למרפסת מערבית עם חשיפה משמעותית לשמש, יהיו:

  • שיחים ומטפסים כמו היביסקוס, שיח אברהם, סמבוק שחור, פסיפלורה ויסמין

  • צמחי תבלין כמו נענע, רוזמרין, לימונית, לואיזה, גרניום לימוני או לבנדר

  • ירקות כמו חצילים ופלפלים מתוקים או חריפים

  • עצים למרפסת מערבית כמו ליצ'י, שסק, רימון, מנגו, תאנה או עצי הדר. אם מדובר בהדרים, רצוי לבחור כאלה מסוג קומקווט, שהם קטנים וקלים יותר לתחזוקה. ככלל לא מומלץ לבחור בעצים גדולים ועתירי פרי, שזקוקים למערכת שורשים ענפה.

  זו היא כמובן רשימה חלקית ביותר, כאשר בכל משתלה תוכלו לבחור צמחים שונים, בהתאם לטעם ולצרכים האישיים שלכם.

  משתלת תגל הארץ – מבחר של צמחים לגידול במרפסת

  אנחנו ב"תגל הארץ" שותלים ומטפחים סוגים שונים של צמחי נוי למרפסת. אצלנו תמצאו בין היתר את ציפור גן העדן היפהפייה, סוגים שונים של סוקולנטים, עצי פיקוס ודקל ועוד. לבעלי מרפסת קטנה החוששים מגידול עצים, אנחנו מציעים עציצי זית מיניאטוריים בסגנון בונסאי, שאפשר למקם בכל מרפסת. תוכלו להזמין את מגוון צמחי המרפסת שלנו בלחיצת כפתור ולקבל אותם במשלוח מהיר וישיר עד הבית. במידה ואתם זקוקים לציוד נוסף לטיפול בצמחים, תוכלו להוסיף אותו לאותה ההזמנה. אנחנו כמובן נשמח להעניק לכם מהידע המקצועי שלנו, וללוות אתכם כל הדרך למרפסת שופעת וירוקה.

  bottom of page