top of page

צמחים פורחים לבית

עציצים לבית- יתרונות, חסרונות וסוגים

את העלייה בפופולריות וברכישות של עציצים לבית בישראל, אפשר לייחס לשינוי באורח החיים של רבים בתקופת הקורונה. החיים העמוסים והריצות הבלתי פוסקות ממקום למקום נעצרו ברגע והצורך ביציאה לטבע עלה.

מעבר לכך, רבים הרגישו צורך לטפל במשהו 'חי' מבלי להתחייב לגידול חיות מחמד למשל. עציצים, כמו גם צמחים פורחים לבית, הם ניידים ברובם ומכניסים המון ירוק, טבע וחיות לבית.

צמחים קטנים לבית, מהווים פתרון מצוין לשדרוג ועיצוב הבית בהתאם לטעם האישי, למי שגר בבית שכור ולא יכול לשפץ אותו.  

מדוע עציצים פורחים לבית הפכו לטרנד נחשק?

עציצים וצמחים ביתיים, הפכו פופולאריים לראשונה במהלך המאה התשע עשרה, בצל המהפכה התעשייתית. רבים בעולם, נותרו מודאגים מהריחוק שלהם לטבע ומזיהום האוויר הגובר והחליטו להכניס את הטבע לביתם.

בשל כך, שילוב צמחי בית פורחים ועציצים שונים בעיצוב בית, הפכו לטרנד כה נחשק עד היום.

יתרונות וחסרונות בגידול צמחי בית עם פרחים
יתרונות -
 • צמחים הופכים פחמן דו חמצני לחמצן ומשפרים את איכות וכמות החמצן באוויר בבית. יחד עם זאת, חשוב לדעת שכדי להשוות את פעילות הצמחים לתחלופת אוויר טבעי, צריך לרכוש לפחות עשרה עציצים עבור כל מטר רבוע.

 • הפחתת מתח- על פי מחקרים רבים, מי שמגדל ומטפח בבית צמחים ועציצים חווה עלייה משמעותית בתחושות השלווה והרווחה האישיים. ההתעסקות התכופה עם הצמחים, מסייעת בהורדת רמות המתח והחרדה, כמו גם בשיפור מצב הרוח.

 • מוטיב עיצובי- עציצי תבלין, עציצי פרחים לבית וצמחים בבית, מוסיפים ירוק ונותנים טאץ' של חום לבית.  

 • חיבור לטבע-  גידול צמחים בבית מאפשר להתחבר ישירות לטבע, גם אם גרים בעיר.

 • תזונה טבעית- גידול עציצים וצמחי תבלין בבית, מספק תוצרת טרייה ואורגנית של ירקות ותבלינים כמו נענע, פטרוזיליה, בזיליקום, עגבניות שרי ועוד. הם מוסיפים טריות ורעננות לבישול, אפיה והכנה של מאכלים מזינים במטבח הביתי.

 • שמירה על טמפרטורה ורמת ולחות תקינה- גידול צמחים בבית יכול לשפר את איכות האוויר באמצעות יצירת לחות ושמירה על טמפרטורה נוחה לאורך שעות היום.

חסרונות -
 • קשיים טכניים- גידול צמחים בבית עשוי לכלול פעולות כגון קדיחת חורים, התקנת של מערכות השקיה מותאמות אישית או התקנת מתקנים לתמיכה בצמחים. פעולות אלו, יכולות להיתקל בקשיי תפעול, כמו גם לגרום נזקים לבית, לחצר או לגינה.

 • שינויי מזג האוויר- צמחים הם רגישים לשינויים בטמפרטורות ובתנאי מזג האוויר. כל שינוי חד מידי כמו עודף שמש וחום, עשוי לגרום להם לנבול ולהתייבש.

 • תחזוקה וזמן- גידול צמחים בבית דורש השקעה לא מבוטלת של זמן לטובת תחזוקה רציפה. התחזוקה כוללת השקיה, פינוי עלים יבשים, ניקוי והחלפת אדמה וטיפוח כללי של הצמח. מי שאין לו זמן או מוטיבציה לטפל בצמחים, שלא יצפה שהם יישארו חינניים ופורחים לאורך זמן.

 • מקום ומרחב- גידול צמחים ועציצים בבית דורש מרחב, מה שעלול להגביל את האפשרויות של רבים בבחירת הצמחים.

 • הוצאות- גידול וטיפוח צמחים ביתיים כרוך בהוצאות המתוספות לתקציב הבית, החל מעלות הרכישה ועד לקניית כלים, חומרי גלם וכדומה.

 • אלרגנים ורעלים- לא מעט אנשים בעולם המערבי, רגישים לאלרגנים הנמצאים בצמחים ובעציצים. הרגישות באה לידי ביטוי בגירוי בעיניים, התעטשות, גירודים, פריחות ואף בעיות בנשימה. בנוסף, צמחים מסוימים עשויים להכיל רעלים טבעיים או כימיקליים, שעלולים להזיק.

עציצי פרחים לבית – דוגמאות

אחת הסיבות שאנשים קונים פרחים לבית נעוצה ברצון להכניס אור, ירוק, שמחה ויופי לבית. אולם, הבעיה העיקרית שעומדת בפני רבים היא שברוב הבתים אין מספיק שמש והצמחים לא מקבלים מספיק אור כדי לפרוח לאורך זמן.

הנה שתי דוגמאות לצמחים פורחים אידיאליים לגידול ביתי-

 1. אנטוריום אדום/לבן - צמח בית טרופי. האנטוריום הוא צמח חזק מאוד, בעל פרחים המחזיקים מעמד זמן רב ויכולים לפרוח במשך חודשים ארוכים. העלים בצורת לב והפרחים בצבעי אדום או לבן. לאור העובדה שמדובר בצמח חזק ועמיד מאוד, הוא אינו דורש תחזוקה רבה ואם הוא מפסיק להוציא פרחים חדשים, סימן שהוא לא נהנה ממספיק אור. זהו צמח מושלם בתור למתנה, כי הוא גם יפה, גם רומנטי, וגם מתאים לכל חלל בבית.

 2. סחלב - משפחת הסחלביים היא אחת ממשפחות הפרחים המרשימות ביותר בעולם הצמחים וללא ספק זהו אחד הצמחים האציליים והאלגנטיים ביותר שיש.  קיימים זנים רבים של סחלבים ורובם המוחלט, מתאים לגידול בתוך הבית מאחר והם אוהבים אור, אך לא שמש ישירה. לכן, רצוי לשים אותם במקום מואר ככל האפשר כמו ליד חלון או במרפסת סגורה.​

לסיכומו של דבר,

אין כמו לגדל צמחים ופרחים בבית. הם מכניסים שפע, צבעוניות, אור ושמחה ואף פעם לא מאוחר מידי לנסות לשלבם בעיצוב הבית ולהיות קצת יותר ברי קיימא. למעשה, זו אחת מן הדרכים המובילות להפחתת טביעת הרגל הפחמנית שלכם.

במשתלת 'תגל הארץ', הממוקמת בהוד השרון, תוכלו למצוא מגוון רחב של עציצים, צמחים ועציצים פורחים לבית שיחזיקו מעמד ויפרחו גם לאורך זמן.

אנו במשתלה, מאמינים במתן שירות אמין, שקוף, מקצועי ואדיב ושמנו לנגד עניינו להעניק את השירות הטוב ביותר ללקוחותיה ולספק להם את כל האינפורמציה הדרושה לטפל, שמירה וטיפוח של צמחים בבית.

bottom of page